Kinnisvara Rhodosel

 

Lühike ülevaade Rhodosel kinnisvara omandamise protsessist.

Kuna Eesti on Euroopa liidus, siis on eestlastele Kreekas kinnisvara ostmine peaaegu sama lihtne kui Kreeka kodanikele.

Kui olete otsustanud, et võiks kaaluda Rhodosele korteri või majakese soetamist, siis esimene samm on leida korralik ja usaldusväärne kinnisvarabüroo. Annate seal teada oma piirhinna ja nägemuse soovitud kinnisvara kohta, seejärel maakler tutvustab teile antud parameetritele vastavaid objekte.

Kui otsustate mõne objekti ära osta, siis tuleb sõlmida eel-leping ning tasuda deposiit 10% objekti hinnast. Kõik rahaliikumised tuleb teha läbi kohaliku panga, seega on vaja avada mõnes kohalikus pangas konto. Oma kohaliku panga kontole pole mõistlik teha suuremaid sissemakseid sularahas, vaid ülekandega oma Eesti panga kontolt. Vastasel korral võib juhtuda, et hiljem tuleb tasuda Kreeka riigile tulumaks kogu summa pealt mis kinnisvara maksis.

Tuleb palgata advokaat. Endal pole vaja seda kuskilt linnapealt otsima hakata, neid saab kinnisvarafirma kaudu. Tema siis tegeleb teie eest kogu vajaliku bürokraatiaga, lisaks teostab ostetava objekti legaalse poole ülevaatuse, et sel poleks mingeid võlgasid jms.

Vaja on endale teha AFM, ehk Kreeka maksumaksja number. Kui ostate kinnisvara abikaasaga kahasse, siis on teil mõlemil seda numbrit vaja. Seda on vaja kõigil välismaalastel, kes Kreekas midagi suuremat ostavad või müüvad. Näiteks hiljem kui tahate soetada kohapeal autot või paati, siis ka nende tehingute puhul on AFM olemasolu vajalik. Selle tegemine on suhteliselt lihtne, EL kodanikuna piisab kohalikus maksuameti kontoris ID kaardi esitamisest.

Samas volituse alusel saab ka advokaat teha teile nii AFM numbri kui kohaliku pangakonto, seega tegelikult pole omal tarvis eriti bürokraatiaga pead vaevata.

Peale seda kui eel-lepingus märgitud kuupäevaks olete müüjale üle kandnud ka ülejäänud osa rahast, siis toimub notari juures lõpliku lepingu allkirjastamine ning oletegi kinnisvaraobjekti ametlik omanik. Kinnisturegistri ja maa-ametiga ajab notar asjad joonde.

Tavaliselt jääb eel- ja lõpliku lepingu sõlmimise vahele kuu aega. Peale kinnisvaraobjekti müüjale makstava ostusumma tuleb veel arvestada umbes 10% lisakuluga, mis läheb maksudele, advokaadile, notarile ja kinnisvarabüroole.

Reaalsuses lähimatel aastatel siiski Kreeka riigi territooriumile kinnisvara soetada ei soovita.

Lihtsalt ühel hetkel kui Euroopa oma abiprogrammid lõpetab, on see riik omadega ühes pimedas kohas.

Kreeka riik lihtsalt ei toimi iseseisvalt mitte kuidagi. See riik on olnud pikka aega sotsiaaldemokraatia “viljastavates” tingimustes ja väga suure osa siinsete inimeste mõttemaailm on seetõttu kannatada saanud. Eluterve maailmapilt on kreeklaste puhul juba väga-väga harv nähtus. Seda eriti noorema põlvkonna puhul, kes unistab peamiselt ainult riigiametnikuks saamisest ja sotsialismi-marxismi veelgi laiemast rakendumisest.

Lühidalt öeldes on see riik omadega täiesti p…ekursil ja valgust tunneli lõpus ei paista.

Suure tõenäosusega saab Kreeka riik näguripäevi näha vähemalt ühe inimpõlve jagu, alates ajast kui euroabi enam ei saada.

See aga tähendab kinnisvarahindade langemist kordades, võimalik et isegi kümnetes kordades + üldine vaesus ja oluliselt suurenev kuritegevus.

Hetkel on ilmselt parim paik kliimapagulase jaoks talvede veetmiseks ning ka kinnisvara soetamiseks Lõuna – Türgis asuv Alanya.